Wczesnym rankiem 5 października my, klasy 2c oraz 2d, pod opieką profesorek Katarzyny Gruszki, Agnieszki Kapicy, Małgorzaty Morkis oraz profesora Jacka Augustyna wyjechaliśmy na trzydniową wycieczkę, która zaznajomiła nas z architekturą oraz rozległą historią Zamościa, Sandomierza oraz Zwierzyńca.
Po trzech godzinach jazdy zatrzymaliśmy się w Krzyżtoporze, czyli ruinach pałacu, które zwiedziliśmy wraz z przewodnikiem. Na trasie dla nas wybranej mieliśmy okazje nacieszyć oczy wieloma zapierającymi dech w piersiach widokami oraz konstrukcjami. Bogate wykończenia pałacu niestety nie przetrwały do naszych czasów, jednak już same mury świetnie obrazowały majstersztyk architektów pracujących nad budową Krzyżtoporu.
Kolejnym punktem zwiedzania był Szczebrzeszyn, gdzie zatrzymaliśmy się, aby zobaczyć słynny pomnik Chrząszcza z tekstu Jana Brzechwy, synagogę, a także cerkiew.
Późnym popołudniem dotarliśmy do Zwierzyńca. Zatrzymaliśmy się przy kościele św. Jana Nepomucena na wodzie, który podziwialiśmy, jednocześnie poznając kontekst historyczny tego miejsca. Następnie przeszliśmy urokliwym parkiem do rozlewiska rzeki Wieprz, a już chwilę później znaleźliśmy się przy pomniku szarańczy, który słowami: „Bóg groził ludowi, ale z wiarą praca rozbraja Jego gniewy i klęskę odwraca”, upamiętniał zwycięstwo, jakim było zwalczenie plagi w 1711 r. Po intensywnym dniu udaliśmy się do ośrodka wypoczynkowego „Zacisze”.
Cały następny dzień spędziliśmy w Zamościu, który okazał się być niesamowicie bogatym kulturowo miejscem. Podzieliliśmy się na klasy i kolejno weszliśmy do bastionu VII twierdzy zbudowanej na zlecenie Jana Zamoyskiego, który wielokrotnie przewijał się w historiach usłyszanych przez nas w trakcie wycieczki. Weszliśmy na taras widokowy, gdzie podziwialiśmy panoramę miasta. Już chwilę później znaleźliśmy się pod pomnikiem Zamoyskiego. Przeszliśmy przez Rynek Solny, Rynek Wodny, Gmach Akademii Zamojskiej oraz zobaczyliśmy trzy bramy (Lwowską, Szczebrzeską oraz Lubelską).
Trzeciego dnia wykwaterowaliśmy się z ośrodka i zwiedziliśmy ostatni punkt wycieczki, jakim był Sandomierz. Przewodniczka przeszła z nami przez wąskie uliczki z zabytkowymi kamienicami do podziemnej trasy turystycznej rozciągającej się na pół kilometra korytarzy i schodów. Po wyjściu obejrzeliśmy z zewnątrz Zamek Królewski, a także Collegium Gostomianum. Zwiedzanie zakończyliśmy na Rynku, z którego udaliśmy się do autokaru.
Wyjazd ten pozwolił nam zarówno na poszerzenie wiedzy historycznej oraz zwiedzenie ważnych pod względem kulturowym i artystycznym miejsc, jak i oderwanie od nauki, poznanie bliżej z rówieśnikami.
© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica