Dni 18-20 października były dla klas 2BCH1 i 2MAT2 czasem odskoczni od szkolnej rutyny, w postaci wycieczki na Węgry pod opieką: Profesor Wiolety Garnik, Profesor Katarzyny Wilk, Profesor Izabeli Bałtrukiewicz oraz Profesora Jarosława Mizerskiego.
Po blisko 7 godzinach jazdy dotarliśmy do celu naszej wycieczki- Budapesztu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejazdu autokarem przepiękną 2.5 km aleją Andrassiego – najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta. Następnie udaliśmy się wraz z przewodnikiem do Bazyliki św. Stefana, która jest największą świątynią Budapesztu. Bazylika poświęcona jest pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi I, z tego względu w kościele wśród wielu cennych relikwii przechowywana jest zmumifikowana prawica świętego Stefana. Kolejnym punktem w planie naszej wycieczki był jeden z najpiękniejszych i największych gmachów świata – budynek Parlamentu. Podczas zwiedzania wnętrza symbolu Węgier dowiedzieliśmy się, że zużyto 40 kg złota do wykończenia gmachu oraz mieliśmy zaszczyt zobaczyć Koronę św. Stefana i insygnia królewskie. Dzień zwieńczyliśmy posiłkiem w hotelu i wciąż, będąc podekscytowani, tym, co dzisiaj zobaczyliśmy, udaliśmy się do łóżek.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Wzgórza Gellerta, z którego roztacza się przepiękny widok na miasto. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca mieliśmy chwilę na upamiętnienie tego zapierającego dech w piersi widoku. Następnie udaliśmy się na spacer po Wzgórzu Zamkowym, które zostało w całości wpisane na listę UNESCO. Główną atrakcją wzgórza jest Zamek Królewski – trzykrotnie niszczony i odbudowywany. Widzieliśmy także Kościół Koronacyjny króla Macieja pw. NMP oraz Basztę Rybacką, która zachwyca wspaniałym widokiem z tarasu na zabytki Budapesztu. Po krótkim, ale jakże wspaniałym spacerze, skierowaliśmy swoje kroki w stronę centrum stolicy. W celu dokonania zakupów przewodnik zaprowadził nas na zabytkową halę targową Vásárcsarnok. Mieliśmy tam czas wolny na zakup pamiątek oraz na spróbowanie lokalnego specjału – Langosza. Jest to ciasto smażone na głębokim oleju formowane w płaskie placki najczęściej podawane z czosnkiem bądź masłem czosnkowym, a także śmietaną i cukrem, startym żółtym serem, szynką lub jeszcze innymi dodatkami. Po zakupach w centrum miasta udaliśmy się do hotelu na kolację, aby potem w godzinach wieczornych udać się na najważniejszy plac w Budapeszcie – Plac Bohaterów. Po obejściu tego reprezentacyjnego placu udaliśmy się do Zamku Vajdahunyad, który położony jest wśród drzew nad brzegiem jeziora. Po krótkim spacerze wybraliśmy się na malowniczy rejs po Dunaju, któremu towarzyszył rytm muzyki klasycznej oraz przepięknie oświetlone mosty i budynki. Niejednokrotnie powtarzaliśmy, że miasto to jest piękne. Rejsem zwieńczyliśmy drugi dzień naszej wycieczki, bowiem zakończył się on późnym wieczorem.
W ostatni dzień odwiedziliśmy oceanarium-tropicarium, które stanowi część dużego kompleksu handlowego. Największą atrakcją dla całej wycieczki była możliwość dotknięcia płaszczek, które pływały w ogromnym akwarium. Ostatnim punktem programu była wizyta w miasteczku Szentendre – malowniczo położonym na zboczach naddunajskich wzgórz. Przewodnik zaprowadził nas do znajdującego się tam Muzeum Marcepanu, gdzie po krótkim zwiedzaniu mogliśmy dokonać zakupu wyrobów cukierniczych. Po spacerze wąskimi, stromymi uliczkami, wśród wielu klimatycznych restauracyjek, przyszedł czas na powrót do domu. Były to intensywne 3 dni, które spędziliśmy na odkrywaniu tajemnic stolicy Węgier oraz na integracji klasowej i międzyklasowej.
Mamy nadzieję, że ta krótka relacja z naszej wycieczki zachęci do odwiedzenia tego pięknego miasta, jakim niewątpliwie jest Budapeszt.
Paulina Rudzka 2BCH1, Ania Iwanek 2BCH2, Jakub Sendek 2BCH1
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica