Stało się – na korytarzach szkolnych pojawiły się mądre słowa na temat człowieczeństwa i wartości humanistycznych ( jakże potrzebnych ), w gablocie „ bibliotecznej” wyeksponowane zostały definicje humanizmu, obok pokoju nauczycielskiego znalazły się wielkogabarytowe listy uczniów – finalistów i laureatów Olimpiady Literatury i Języka polskiego a na stronie internetowej pojawił się artykuł pióra prof. Barbary Strączek na temat „czytania” sztuki.
Działo się – na lekcji 3 i 4 odbyła się prezentacja zbiorowego projektu klasy II politologicznej realizującej rozszerzenie z języka polskiego. Inicjatywa przygotowana pod opieką prof. Bożeny Wojciechowskiej–Karbownik obejmowała sesję naukową, projekcję i prezentacje, popisy aktorskie i muzyczne pod hasłem „O miłości słów kilka. Głosy romantyków i głosy o romantykach”. Całość prowadził Kuba Antosiewicz.
Mówili. Referaty przygotowane przez uczniów dotyczyły: filozoficznych aspektów miłości romantycznej, epistolografii miłosnej w okresie romantyzmu i bohaterów utworów tego czasu przeżywających silne namiętności.
Przygotowali je i wygłosili: Ola Lech, Kamil Szczygieł, Julia Bogunia i Viktoria Walusch.
Prezentowali. Kuba Wojciechowski i Mateusz Klos relacjonowali historię miłości George Sand i Fryderyka Chopina czytając fragmenty listów tej pary i posiłkując się slajdami z filmu. Towarzyszyła im, oczywiście, muzyka naszego kompozytora.
Plotkował Michał Krupiński, gdy w czasie prezentacji opowiadał o związkach miłosnych Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego idąc tropem Boya-Żeleńskiego, który „odbrązawiał” naszych wielkich (ukazywał nieoficjalną wersję ich biografii).
Grali i śpiewali. Z głośników dobiegała muzyka Franciszka Liszta i Fryderyka Chopina. Na żywo w pieśni tego ostatniego do wiersza Adama Mickiewicza „Do M.” usłyszeliśmy piękny alt Sawy Bańki, której towarzyszył duet skrzypcowy – Zosia Narowska i Olek Jaworski. W finale imprezy zaśpiewał natomiast ciepło i nastrojowo akompaniując sobie na gitarze Wiktor Nogajczyk (wykonał również utwór Mickiewicza „Dobranoc”).
Odgrywali role bohaterów romantycznych. Zobaczyliśmy brawurowo wręcz zaprezentowane monologi Wertera z powieści epistolarnej Goethego i Gustawa z IV części „Dziadów”. Karol Mokrzycki z pistoletem, w niebieskim fraku i żółtej kamizelce przeczytał fragmenty „Cierpień młodego Wertera” a Michał Graca w poplamionej „krwią” białej koszuli samobójcy, wymachując sztyletem, z prawdziwie aktorską swobodą zinterpretował słowa bohatera Mickiewiczowskiego o ukochanej wołając między innymi: „o wyrodku niewiasty…”, „…postaci twojej zazdroszczą anieli a gorsza jesteś….gorsza niżeli….!!”
W ten sposób 14 osób z klasy drugiej realizujących rozszerzenie z języka polskiego pokazało swoje uzdolnienia artystyczne i wiedzę humanistyczną. A publiczność złożona z grup politologicznych i klasy 3 gimnazjum nagrodziła ich pracę gromkimi brawami. Słowa uznania padły również ze strony Pana Dyrektora Grzegorza Walotka i prof. Jolanty Wolszczak!
Zapraszamy do przeglądania galerii zdjęć z wydarzenia.
© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica