Od kilku dni wszystkie media informują nas o przypadającej w tym roku 50. rocznicy wydarzeń Marca 1968 r. My również włączyliśmy się w te obchody i 12 marca uczestniczyliśmy w wykładzie pracownika naukowego katowickiego oddziału IPN na temat Marca’68 zarówno z ogólnopolskiej, jak i lokalnej – śląskiej perspektywy. Wykład zapoznał nas z przyczynami i istotą problemu, Pani doktor przedstawiła najważniejsze wydarzenia oraz przybliżyła realia lat 60.
Przygotowaliśmy się w czasie tych dwóch godzin do kolejnego spotkania, które miało miejsce 13 marca – spotkania z Andrzejem Celińskim – uczestnikiem wydarzeń Marca’68 na Uniwersytecie Warszawskim, ważnym działaczem opozycyjnym z lat 70. i 80. oraz czołowym politykiem Wolnej Polski po 1989 r.
Przekonaliśmy się po raz kolejny, jak ważne w historii są relacje uczestników i twórców wydarzeń, jaką wagę ma ich autentyzm. Opowiadał więc Andrzej Celiński zarówno o wydarzeniach na Uniwersytecie Warszawskim, o nastrojach panujących wśród młodzieży, o motywacjach swoich działań i działań swoich rówieśników. Mówił też nasz gość o swojej działalności w Solidarności, współpracy z Lechem Wałęsą, wydarzeniach lat 80. i 90. Dzielił się z nami zarówno swoimi osobistymi wspomnieniami i relacjonował tamte wydarzenia ze swojej perspektywy, jaki i analizował procesy historyczne, mechanizmy społeczne, wyjaśniał bieg wydarzeń i przyczyny historycznych zwrotów akcji. Ze zrozumiałą goryczą mówił o swoich przewidywaniach dotyczących konsekwencji bieżących wydarzeń politycznych w naszym kraju.
Nasz gość ujął nas bardzo bezpośrednim stosunkiem i szacunkiem dla słuchaczy oraz brakiem patosu i tym, że nie próbował kreować się na bohatera.
W dobie kryzysu autorytetów, o którym mówił, szczególnie cenne wydaje nam się to spotkanie, bo wszyscy jesteśmy pod wrażeniem kontaktu z wybitnym intelektualistą i erudytą, światłym i przenikliwym analitykiem współczesności, człowiekiem, dla którego wyznawane idee ciągle mają wartość.
Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.
© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica