W sobotę 22 października grupa 50 ciekawych świata uczniów naszej szkoły pod opieką pań profesorek: Agnieszki Kapicy, Marii Steckiej, Małgorzaty Morkis, Katarzyny Gruszki i Zuzanny Podlasko udała się na tygodniową wycieczkę mającą zaznajomić nas z architekturą, historią i kulturą wybranych miast w Danii i Niemczech.
Sobotnim popołudniem opuściliśmy Sosnowiec, by po kilkugodzinnej podróży autokarem przesiąść się na prom, na pokładzie którego przypłynęliśmy do wybrzeży Zelandii – wyspy należącej do Danii. Niedzielnym rankiem rozpoczęliśmy zwiedzanie duńskiej stolicy – Kopenhagi. Pierwszego dnia wyjazdu zapoznaliśmy się z najważniejszymi obiektami kopenhaskiej architektury. Podczas naszego spaceru i późniejszego rejsu łodzią wycieczkową po kanale Kyhavn mieliśmy okazję zobaczyć zarówno zachowane w klasycznym stylu historyczne elementy Kopenhagi takie jak słynny park rozrywki Tivoli, pomnik Hansa Christiana Andersena, Pałac Charlottenborg oraz ratusz, jak i modernistyczne budynki biblioteki czy Opery Narodowej nadające miastu nowoczesny charakter. Następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego, gdzie przekazano nam mnóstwo wiedzy głównie z zakresu skandynawskiej historii i tradycji, a także kultury europejskiej.
W poniedziałek z samego rana udaliśmy się na północ Danii do malowniczego miasteczka Kronborg, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić zamek Helsingor – miejsce zamieszkaniaksięcia Hamleta, tytułowego bohatera jednego z najsłynniejszych dramatów Williama Szekspira. Wybraliśmy się na krótki spacer po okolicy, odwiedzając m.in. symboliczny grób Szekspirowskiego bohatera, stale otoczeni przez widoczne na horyzoncie zabudowania szwedzkich miast. Następnie wróciliśmy do Kopenhagi, by na własne oczy zobaczyć wszystkie najważniejsze symbole stolicy – Małą Syrenkę, Pałac Amalienborg, będący oficjalną rezydencją duńskiej rodziny królewskiej, a także Nyhavn – dzielnicę malowniczych kolorowych kamienic znaną z kopenhaskich pocztówek.
Następnego ranka, żegnani przez pierwsze promienie wschodzącego słońca, opuściliśmy Danię, wsiadając na prom, którym dopłynęliśmy do jednego z niemieckich portów. Przez resztę dnia mieliśmy okazję zapoznać się z historią i niebanalną architekturą Lubeki, która w czasach swojej świetności stanowiła jedno z najważniejszych miast europejskich. Mogliśmy zobaczyć m.in. zabytkowy lubecki ratusz, Kościół Mariacki oraz Bramę Holszyńską. W muzeum, do którego udaliśmy się w następnej kolejności, zapoznaliśmy się z historią Hanzy – potężnego w czasach średniowiecza związku europejskich kupców. Późnym wieczorem dotarliśmy do Berlina, gdzie zakwaterowaliśmy się w jednym ze schronisk młodzieżowych.
Środa była dla nas niezwykle intensywnym dniem. Wczesnym rankiem wyjechaliśmy z Berlina w kierunku Poczdamu, w którym mieliśmy spędzić kilka następnych godzin. Dokładnie zwiedzieliśmy letnią rezydencję niemieckiego władcy Fryderyka Wielkiego – zapierający dech w piersiach Pałac Sanssouci. Długo spacerowaliśmy po otaczającym zabudowania królewskim parku, otoczeni przez malownicze posągi, kaplice i fontanny. Po południu wróciliśmy do Berlina, by spędzić resztę dnia w jego zachodniej, tętniącej życiem i wyraźnie zmodernizowanej części, gdzie zobaczyliśmy m.in. pozostałości po zniszczonym podczas wojny protestanckim kościele pamięci cesarza Wilhelma.
Czwartek był ostatnim dniem naszej wycieczki spędzonym w Niemczech. Wczesnym rankiem wykwaterowaliśmy się ze schroniska i ruszyliśmy w stronę Berlina wschodniego. To właśnie tam na własne oczy zobaczyliśmy wszystkie najważniejsze zabytki i symbole miasta. Mogliśmy podziwiać Bramę Brandenburską, robiący duże wrażenie pomnik ku czci ofiar Holokaustu, a także pomnik Fryderyka Wielkiego,pozostałości słynnego Muru Berlińskiego, dzielącego stolicę na dwie części aż do 1991 r, siedzibę niemieckiego parlamentu, Plac Republiki, a także Plac Aleksandryjski i znajdującą się na jego terenie, mierzącą aż 200 metrów wieżę telewizyjną. Zwiedziliśmy muzeum Pergamonu, w którym mogliśmy na własne oczy zobaczyć świadectwa hellenistycznej i rzymskiej architektury. Późnym wieczorem pożegnaliśmy stolicę Niemiec i wsiedliśmy do autokaru, by wyruszyć w stronę Polski.
Wczesnym rankiem w piątek 28 października wróciliśmy do Sosnowca Podczas tygodniowego wyjazdu mieliśmy okazję poznać część zupełnie odmiennej od naszej, skandynawskiej kultury, historii i sztuki. Zwiedziliśmy dokładnie dwie duże stolice europejskie, odwiedziliśmy kilka słynnych przybytków kultury, spróbowaliśmy regionalnych potraw, a podczas przeprowadzania otrzymanych wcześniej ankiet mieliśmy możliwość odbycia krótkiej rozmowy z mieszkańcami odwiedzanych przez nas miast. Wycieczka bardzo nam się podobała. Rozeszliśmy się do domów z uśmiechem na ustach, bogatsi o nowe doświadczenia i nową wiedzę.
Hanna Wawrzyniak, kl. III
© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica