W ostatnim tygodniu kwietnia klasa 1e wraz z wychowawczynią – p. prof. Moniką Karlik oraz p. prof. Dariuszem Kantorem wybrała się na wycieczkę do Warszawy. I chociaż wyjazd był o 6 rano, a pogoda nie rozpieszczała, humory dopisywały. Szczególnie miłą niespodzianką okazał się nasz przewodnik pan Paweł Nalepa – uwaga! uwaga! absolwent „Staszica” z roku 2005. I to absolwent wybitny: Laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Biologicznej 2005 oraz Finalista Ogólnopolskiej Olimpiady Chemicznej 2004, doktor nauk chemicznych, a w dodatku pasjonat historii, słowem, człowiek Renesansu. Tak więc, oprócz bogatego programu naszego wypadu do stolicy, zyskaliśmy wartość dodaną w postaci swoistego „Spotkania z Mistrzem”. Jak powiadają „góra z górą się nie zejdzie, ale Staszicak ze Staszicakiem zawsze!” Panie Pawle, pozdrawiamy i dziękujemy 🙂
W pierwszym dniu wycieczki odwiedziliśmy cmentarz na Powązkach – najpierw wojskowy, a potem stary, gdzie w Alei Zasłużonych zapaliliśmy znicz na grobie jednego z najznakomitszych absolwentów naszej Szkoły, światowej sławy tenora – Jana Kiepury. Duże wrażenie zrobiło na nas Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Później zwiedzaliśmy Łazienki Królewskie, podziwiając między innymi Pomnik Chopina, Belweder, Pałac na wodzie, Starą Pomarańczarnię oraz Szkołę Podchorążych. Urokliwe zakątki parku skłaniały nas do historycznej refleksji i pozwalały przenieść się w czasy ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Kolejny dzień naszej warszawskiej przygody obfitował w wiele wrażeń – było i „na poważnie” i „na wesoło”. No i podróżowaliśmy warszawskim metrem! Rozpoczęliśmy ten dzień od spotkania z naukami ścisłymi, czyli wizyty w Centrum Nauki Kopernik. Każdy znalazł tu coś dla siebie, szczególnie, że klasa 1e to klasa o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym. Po naukowych eksperymentach zrobiliśmy sobie miły spacer na Stare Miasto, podziwiając po drodze Bibliotekę Uniwersytecką i sąsiadujący z nią piękny ogród. Przez Mariensztat dotarliśmy do Zamku Królewskiego. Kolumna Zygmunta, Trasa W-Z, Rynek Starego Miasta i Barbakan pięknie prezentowały się w ciepły, słoneczny dzień. Zwiedziliśmy też podziemia Katedry Świętego Jana, gdzie pochowany jest Henryk Sienkiewicz. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza obejrzeliśmy uroczystą zmianę warty. Spacerem przez Ogród Saski dotarliśmy do Pałacu Kultury i Nauki – superszybka winda zabrała nas na 30-te piętro, skąd mogliśmy podziwiać imponującą panoramę Warszawy. A wieczorem czekała na nas porcja świetnej rozrywki, czyli spektakl muzyczny „Siostrunie” w Teatrze KWADRAT. Przedstawienie bardzo nam się podobało, a wśród aktorek rozpoznaliśmy panią Olgę Kalicką, znaną między innymi z popularnego serialu „Rodzinka.pl”.
Ostatni dzień naszego pobytu w stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Zrobiło ono na nas wielkie wrażenie, szczególnie, że na Powązkach widzieliśmy groby wielu młodych powstańców, między innymi bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Podążając śladami historii udaliśmy się do Zamku Królewskiego, aby podziwiać przepiękne komnaty polskich władców, salę tronową oraz znane z lekcji historii czy języka polskiego dzieła sztuki. Ostatnim punktem naszej wycieczki był pobyt na Stadionie Narodowym i zwiedzanie go trasą „Piłkarskie emocje”. Trzeba przyznać, że obiekt robi wrażenie. Zrelaksowani, wyedukowani i zdecydowanie bardziej zintegrowani, wróciliśmy do szkoły z nadzieją, że nasze kolejne klasowe wycieczki będą równie udane.
.
© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica