,,Jak nie zwariować podczas kwarantanny”

Aleksandra Krzyżak,
Lidia Stachurska,
Oliwier Maj,
Oskar Cierniak
1E

Jak nie zwariować podczas kwarantanny?

Aktywność fizyczna służy nie tylko przyjemności. Jest także niezbędna w budowaniu odporności, pomaga w walce ze stresem, dlatego bardzo ważne jest aby podczas kwarantanny pamiętać o codziennej dawce ruchu.

Ćwiczenia
W czasie przerw podczas e-lekcji każdy z nas powinien wstać i się poruszać, chociaż przez chwilę. Po długim czasie siedzenia na krześle większość osób odczuwa ból pleców, dobrze jest więc trochę je rozciągnąć:

• najprostszym ćwiczeniem jest położenie się na ziemi i oparcie nóg o ścianę – tak blisko jak się da. Warto też, dla wygody, podłożyć pod lędźwie zwinięty ręczniczek. I następnie trzeba zacząć głęboko oddychać, na przykład seriami 8 oddechów po 4-5 razy. Jeśli wyprostowane nogi to za dużo, można je zgiąć

• drugie ćwiczenie rozciągające polega na położeniu się na plecach, przyciągnięciu nóg do klatki piersiowej i wytrzymaniu w tej pozycji przez 20 sekund. Jeśli pozycja jest komfortowa, żeby rozluźnić lędźwie, warto zacząć się kołysać w przód i w tył (20-30 razy)

Linki do przykładowych ćwiczeń
– dla osób, które wykonujących pracę siedzącą, przeciwdziałające bólom kręgosłupa:
https://www.youtube.com/watch?v=r_qN7KNfZ0w

– ćwiczenia równowagi:
https://www.youtube.com/watch?v=_bv37mMV27E

Każda aktywność jest dobra, jeśli naprawdę nie masz ochoty na ćwiczenia, puść jakąś żywą muzykę i zwyczajnie potańcz! Zamknij drzwi, połącz się ze znajomymi przez wideo i zróbcie dyskotekę na odległość. Spróbuj wygospodarować 15 minut wolnego czasu dziennie, żeby usiąść i dać odpocząć swojemu umysłowi, oddychać, pomedytować. Możemy polecić angielską aplikację na telefon Headspace, która prowadzi użytkownika przez codzienne sesje medytacji.
https://galaxystore.samsung.com/detail/com.getsomeheadspace.android

https://apps.apple.com/us/app/headspace-meditation-sleep/id493145008

Pozycja do nauki
Warunkiem niezbędnym dla efektywnej i przyjemnej pracy jest wygodny oraz dobrze dopasowany do danej osoby fotel. Siedząc przy biurku należy pamiętać o prawidłowej postawie, charakteryzującej się:

  • wyprostowanymi plecami przylegającymi do oparcia
  • przedramionami leżącymi na biurku tworząc kąt prosty z ramionami
  • stopami opartymi na podłodze lub niewysokim podnóżku (nie mogą zwisać)
  • udami tworzącymi kąt prosty z podudziami

Kilka wskazówek dla zdrowia psychicznego (ono też się liczy!!)

  • Zadzwoń do znajomych – masz z pewnością wielu znajomych i przyjaciół, z którymi od dawna się nie widziałeś. Zobaczysz, że Twoje samopoczucie się poprawi, a przy okazji sprawisz radość innym.
  • Poświęć swój czas rodzinie – Czas kwarantanny społecznej można wykorzystać na budowanie relacji rodzinnych. Nowa sytuacja, wymaga nowego stylu komunikowania się. Poprawa relacji z domownikami na pewno doda komfortu do codziennego życia.
  • Żartuj i śmiej się często – dużo śmiechu wydłuża życia, a nawet może skrócić długość kwarantanny. ‘Odmóżdżające’ filmy mogą okazać się świetnym rozwiązaniem, jednak dla bardziej produktywnego wykorzystania czasu polecamy podjąć nowe hobby, na które wcześniej nie miało się czasu.
  • Zachowajmy stały porządek dnia, starając się wstawać o podobnej porze. Utrzymanie codziennej rutyny da nam poczucie, że mamy wszystko pod kontrolą. Czas będzie płyną szybciej, a my będziemy bardziej zorganizowani. Starajmy się nie zarywać nocy.

Aby dowiedzieć się więcej o rozładowywaniu stresu oraz wpływie koronawirusa na dotychczasowe życie kliknij w poniższe linki:

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/koronawirus-a-aktywnosc-fizyczna,6798,n,137?fbclid=IwAR1Uo4U728zoiP1OQ5sBMmGubqbdodTPG3rP7oGIXgA_rO06DT_joku3KCw

https://zdrowie.wprost.pl/psychologia/rozwoj-osobisty/10297757/5-sposobow-na-lepsze-radzenie-sobie-ze-stresem.html

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/managing-stress-anxiety.html

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress